Robotik Diz protezi ameliyatı hakkında bilmeniz gerekenler

Güncel teknolojik gelişmeleri sağlık alanındaki tedavi yöntemleri yakalamaktadır. Teknolojinin gelişmesi yapılan tedavilerin etkinliğini artırmaktadır. Yapay zekanın gelişmesi ile makine öğrenimi artmaktadır. Büyük donanımsal ekipmanlara gerek kalmadan yapay zeka görüntüleri işleyerek tedavilere navigasyon sağlamaktadır. Robotik diz cerrahisi elde edilen navigasyona robotik kolu konumlandırarak ameliyatların yapılmasını sağlamaktadır. Tek kamera vizörüne gelen iki boyutlu görüntüler yapay zeka sayesinde 3 boyutlu bir sanal uzay oluşturmaktadır. 6Dof takip sistemleri sayesinde her yöne hareketler algılanabilinmektedir. Günümüzde Robotik Diz cerrahisi total diz protezi ameliyatında daha çok kullanılmaktadır. Robotik diz cerrahisi öncellikle yarım (unikondiler) diz protezi ameliyatı için geliştirildi. Robotik diz cerrahi protezin hassas bir şekilde yerleştirilmesini hedefler.

Diz protezi ameliyatı nedir?

Diz kireçlenmesi ileri aşamalarda uygulanan ameliyat yöntemi diz protezi ameliyatıdır. Günümüzde yaşam süresinin uzaması, ağır yaşam koşulları eklemlerin yıpranmasına neden olmaktadır. Diz eklemi bozulmaya başladığında bu süreç ilerlemektedir. Dört evresi bulunmaktadır. Diz kıkırdağı aşındıkça kireçlenmenin evresi artmaktadır. Erken evrelerde ameliyatsız tedavi yöntemleri sıvı iğneleri, hidrojel tedavileri önerilirken ileri evrelerde diz protezi ameliyatı önerilmektedir.

Sağlıklı bir dizde 3 önemli husus vardır. Birincisi eklem kıkırdağı sağlam olacak. İkincisi diz çevresindeki bağlar sağlam olacak. Üçüncüsü bacağın dizilimi doğru aksa olacak. Bu üç durumun bozulduğu dizlerde ileri derecede aşınma varsa protez ameliyatı kaçınılmazdır. Diz protezi ameliyatı başarısı yüksek bir ameliyattır. Başarısı protezin en uygun şekilde yerleştirilmesine bağlıdır. Burada önemli bir husus diz çevresindeki bağ dengesinin uygun şekilde ayarlanmasıdır. Diz protezinde bağ dengesi uygun ayarlanmadığında dizin bazı hareketlerinde bağlarda gevşeklik ya da sıkılık olacaktır. Bu durum protezin bazı bölgelerine binen yükü artıracaktır. Bu dengesiz yüklenmeler protezin erken gevşemesine neden olacaktır. Diz protezi başarısı yüksek bir tedavi yöntemidir. Risk oranı düşüktür. Uzun yıllar yaşam kalitesini artıran bir tedavi yöntemidir.

Robotik diz protezi ameliyatı nedir?

Robotik diz protezi ameliyatı diz protezi ameliyatını hassas milimetrik olarak yapılmasını sağlar. Ameliyata ekleme yerleştirilen normal diz protezi implantıdır. Buradaki amaç protezi en uygun şekilde yerleştirilmesini sağlamaktır. Robotik diz cerrahisinde ameliyatı yapan robot değil cerrahtır. Bu prosedür diz protezin en uygun şekilde yerleştirilmesi için cerraha yardımcı olmaktadır. Robotik sistemde özel ayarlamalar gerektiği için cerrahın robotik cerrahide tecrübeli olması gerekir. Robotik diz cerrahi hastadan alınan verileri işleyerek üç boyutlu modeller oluşturur. Bu modeller üzerinde ameliyat öncesi planlama yapılmasını sağlar. Hastanın bütün eklem hareketleri içerisinde planın yapılmasına imkan sağlar.

Robotik diz protezi ameliyatı için hazırlanan hastanın dizini bu planla ile entegre ederek navigasyon sağlamaktadır. Bunun yanında robotik kol yardımıyla olanın dışına çıkmadan kesilerin yapılmasını sağlar. Sadece hasarlı doku üzerinde çalıştığı için sağlam dokuya zarar minimaldir. Böylece kanama, ağrı daha az iyileşme hızlıdır. Robotik diz cerrahisinde hastanın anatomisine, kinematik özeliklerine göre protez en uygun şekilde yerleştirilmektedir. Hastalar ameliyat sonrası hareketlerini daha rahat yapabilirler. Sanki hiç ameliyat olmamış doğal dizleri gibi yaşamlarına devam ederler. Robotik diz cerrahinin güven veren avantajları hastaları diz protezi ameliyatı konusunda cesaretlendirmektedir.